اجراي آزمون ، مديريت آزمون
اجراي آزمون ، مديريت آزمون
صفحه اصلی / رشته های دانشگاهی

معرفی رشته کار درمانی

هدف
هدف ، بررسی و ارزیابی توانایی‌ها و ناتوانی‌ها و درمان و آموزش معلولین است ، از طریق شركت دادن فعال آن ها در استفاده از وسایل و فعالیت‌های انتخابی كه توسط كار درمان به منظور درمان و جلوگیری از پیشرفت معلولیت ارائه می‌گردد.
كمك به معلولین، برای رسیدن به حد توانایی ممكن در جهت نیل به استقلال در كارهای روزمره و فعالیت‌های اجتماعی و همچنین آمادگی برای آموزش حرفه‌ای ،‌هدف اصلی این رشته می‌باشد.

آیا می دانید که 1 تا 3% کودکان ایرانی با مشکل حرکتی به دنیا می آیند؟ کودکانی که حتی در سنین 3 یا 4 سالگی نیز نمی توانند سینه خیز و یا چهاردست و پا راه بروند. آیا می دانید که تعداد قابل توجهی از بیماران بعد از عمل جراحی نمی توانند با شغل سابقشان تطبیق یافته و بازدهی قبلی را داشته باشند؟
و آیا می دانید که بسیاری از بیماران روانی پس از درمان نمی توانند به زندگی اجتماعی برگشته و در حد سایر افراد جامعه فعالیت کنند؟ چه باید کرد؟ آیا می توان با فیزیوتراپی مشکلات فوق را حل کرد و یا برای بهبود اختلالات فوق باید از روان درمانی کمک گرفت؟ متخصصان کار درمانی معتقدند که بهترین راه درمان مشکلات و اختلالات یاد شده، استفاده از روش کاردرمانی است زیرا یک روان درمان در دو حیطه روانی و جسمانی به معالجه اختلالات مورد نظر می پردازد.

ماهیت
كاردرمانی تنها رشته علوم توانبخشی در مقطع لیسانس است كه به درمان اختلالات، هم درحیطه جسمانی و هم در حیطه روانی می‌پردازد. این رشته به عنوان یك رشته كل‌نگر تمامی ابعاد یك بیماری و تاثیرات جانبی آن را به روی زندگی شخصی و اجتماعی در نظر گرفته و با ارائه تكنیك‌های درمانی مناسب، ضمن در نظر گرفتن علائق و انگیزه فرد، او را به سوی فعالیت روزانه مستقل سوق می‌دهد. در واقع متخصصان كاردرمانی با تسلط كافی بر علوم مختلف فیزیولوژیكی، آناتومیكی و روان شناختی، یك برنامه جامع درمانی را به بیماران ارائه می‌دهند.
كاردرمانی یكی از رشته‌های علوم توانبخشی است كه با استفاده از تمرین‌های حركتی و برنامه‌های هدفمند، باعث بهبود و درمان بیماری‌های جسمانی، روانی ، ذهنی و اجتماعی بیماران شده و در نهایت افراد ناتوان و معلول را به جامعه باز می‌گرداند.
در حال حاضر در دنیا دو نوع درمان وجود دارد که یکی درمان های رایج و دیگری درمان های کلی نگر است. در این میان رشته کاردرمانی با دیدگاه کلی نگر به درمان بیماری ها می پردازد. یعنی در کاردرمانی تمرکز درمان فقط روی بیماری نیست، بلکه تمامی ابعاد زندگی فرد، مورد بررسی قرار می گیرد.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
گفتنی است كه به دلیل محدود بودن منابع این رشته به زبان فارسی، تسلط به زبان انگلیسی نقش مهمی در موفقیت دانشجویان و ارتقاء رشته كاردرمانی دارد.
بدون شك علاقه به رشته تحصیلی اولین شرط موفقیت در هر رشته‌ای است. اما به گفته اساتید كاردرمانی، علاقه در این رشته اهمیتی دو چندان دارد . یك كاردرمانگر باید انگیزه‌ای قوی داشته باشد تا بتواند با بیمارانی كه دارای معلولیت‌های مختلف هستند، ارتباط برقرار كرده و آن ها را به خوبی درمان كند.
مهمترین ویژگی یك كاردرمانگر، علاقه به انسان ها است. چون بسیاری از بیمارانی كه به كاردرمانگر مراجعه می‌كنند، نیاز به درمانی طولانی دارند. حال اگر متخصص این رشته به كارش و به مردم علاقه‌مند نبوده و صبر و حوصله نداشته باشد، موفق به درمان بیماران مورد نظر نخواهد شد.
اولین و مهمترین ویژگی‌دانشجوی كاردرمانی داشتن توانایی جسمی و روحی خوب است و این كه بتواند با درایت، ابتكار عمل و خلاقیت ، درمان موثرتری را ارائه بدهد.

امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
ادامه تحصیل این رشته به سطح بالاتر امكان‌پذیر است.
آینده شغلی و بازار کار

برای فارغ‌التحصیل رشته كاردرمانی هنوز فرصت‌های شغلی بسیاری وجود دارد. زیرا كشور ما با كمبود متخصص این رشته روبرو است و هر ساله بیمارستان ها، كلینیك‌های توانبخشی سازمان بهزیستی كشور و هلال‌احمر برای جذب فارغ‌التحصیلان كاردرمانی اعلام نیاز می‌كنند.
همچنین فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند با مجوز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكی و سازمان بهزیستی اقدام به تاسیس كلینیك‌های خصوصی روزانه و یا شبانه‌روزی كند.

بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های نورولوژی (مغز و اعصاب) مانند سكته مغزی، پاركینسون M.S. و فلج مغزی، روماتولوژی مانند آرتریت رومائید،‌روماتیسم و اسكلرودرما، ارتوپدی از قبیل شكستگی‌ها ، ضایعات بافت نرم و سوختی‌ها، ناتوانی‌های ذهنی مانند سندرم داون ، عقب‌مانده ذهنی ، سندرم‌رت، اختلال یادگیری و اوتیسم، بیماری های روانی مانند اسكیزوفرنیا، افسردگی ،‌مانیك و اختلالات شخصیتی و بالاخره ناتوانی‌های اجتماعی و سالمندان برای بهبود، نیاز به خدمت كاردرمانی دارند.
بنابراین حیطه كاری رشته كاردرمانی بسیار گسترده است و متخصص این رشته می‌تواند با توجه به علاقه خود در واحدهای درمانی مختلفی فعالیت كند.
 
 درس هاي پايه براي رشته کاردرماني


آناتومي 1 سر و گردن و تنه 


آناتومي 2 اندام فوقاني


آناتومي 3 اندام تحتاني


آناتومي 4 آناتومي سطحي


آناتومي 5 آناتومي اعصاب


استخوان شناسي 2


روان شناسي عمومي 


روان پزشکي عمومي 


رشد رواني- حرکتي


بيماري هاي داخلي 1 و 2 
 درس هاي اختصاصي براي رشته کاردرماني


زبان تخصصي


آشنايي با اصول توانبخشي و طب فيزيکي


واحد راديولوژي 


کاردرماني در بيماري هاي مغز و اعصاب


کاردرماني در بيماري هاي ارتوپدي


کاردرماني در بيماري هاي روماتولوژي


کينزيولوژي و بيومکانيک 1 و 2 و 3


تکنيک هاي حرکت درماني 1 و 2


کاردرماني در بيماري هاي کودکان


ارزشيابي و اندازه گيري قدرت عضلاني


کارآموزي باليني 1 ، 2 ، 3 ، 4 ، 5 و 6

image_print

قرار گرفته در دسته : رشته های دانشگاهی | نگارنده : admin | تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *